خودروهای برقی همانطور که از اسمشان پیداست برای حرکت تنها از نیروی حاصل از موتور الکتریکی کمک می گیرند و جهت تامین انرژی و شارژ باطری آن کافیست، در ایستگاه های مخصوص و بعضا در خانه، آنها را به برق زد.

افزایش روزافزون خودرو‌های برقی و محبوبیت استفاده بیش‌تر از این خودرو‌های پاک، موجب شده است شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودرو‌هایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند. بدین ترتیب شرکت‌های خودروسازی بزرگی تصمیم گرفته‌اند که تغییر رویکرد داده و به سمت و سوی ساخت و طراحی خودرو‌های برقی و الکتریکی و هیبریدی بپردازند تا در سال‌های آینده، مشتریان خودرو بیشتر به خرید این محصولات روی بیاورند.

بر اساس گزارشی که در وب‌سایت ergon آمده است، در سال‌های اخیر بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که خودرو‌های برقی و الکتریکی دارای مزایا و فواید متعددی هستند که تنها یکی از آنها، حفظ بیشتر محیط زیست خواهد بود. در زیر به مهم‌ترین مزایای استفاده از خودرو‌های برقی، پاک و دوستدار محیط زیست اشاره شده است:

۱. نبود هزینه سوخت

یکی از مهم‌ترین عللی که کارشناسان همواره مشتریان بازار‌های جهانی خودرو را به خریداری و استفاده از خودرو‌های برقی و الکتریکی ترغیب و تشویق کرده‌اند، نبود هزینه‌های مربوط به سوخت‌گیری خودرو‌های بنزینی و دیزلی است. در گزارش‌های منتشر شده، هزینه شارژ خودرو‌های برقی یک سوم هزینه سوخت گیری برای خودرو‌های آلاینده بنزینی و دیزلی اعلام و گزارش شده است.

۲. هزینه کم در نگهداری و استفاده

با توجه به سیستم متفاوتی که در خودرو‌های برقی به کار گرفته شده است، بسیاری از قطعات مربوط به سیستم‌های احتراقی خودرو که در اثر مدتی استفاده خیلی زود مستهلک و فرسوده می‌شوند، بنابراین به گفته کارشناسان، بهتر است مشتریان برای مسائل مادی و صرفه اقتصادی بیشتر هم که شده، از خریداری و استفاده از خودرو‌های بنزینی و دیزلی صرف نظر کرده و به خودرو‌های برقی روی بیاورند.

۳. کاهش میزان آلودگی هوا

یکی از بزرگترین و مهم‌ترین دلایل حذف خودرو‌های بنزینی و دیزلی از بازار‌های جهانی خودرو، میزان بالای آلایندگی آنهاست که موجب شده بسیاری از شهر‌های بزرگ و صنعتی در جهان با معضل آلودگی همیشگی هوا مواجه شوند و شهروندان ساکن در آن‌ها نیز با مشکلات متعددی مواجه شوند.

۴. حفظ محیط زیست

معضل گرمایش زمین که در اثر افزایش آلودگی هوا، کاهش غلظت لایه ازن، افزایش گاز‌های گلخانه‌ای، آتش‌سوزی جنگل‌ها و از بین رفتن مراتع بوجود آمده است، محیط زیست در این کره خاکی را به شدت به چالش کشانده است و به‌طور قطع یکی از بهترین راهکار‌ها به منظور حفاظت از محیط زیست، ترغیب مشتریان به خریداری و استفاده از خودرو‌های برقی، پاک و دوستدار محیط زیست است.

۵. کاهش شیوع مشکلات تنفسی، قلبی و ریوی

از بزرگترین نتایج آلودگی هوا، شیوع بیش‌تر مشکلات مربوط به سلامتی افراد همچون بیماری‌های تنفسی، قلبی و ریوی است که به راحتی با استقبال بیشتر از خودرو‌های برقی برطرف شده و کاهش پیدا خواهد کرد.

کشور‌های پیشگام در استفاده از وسایل نقلیه پاک و دوستدار محیط زیست سعی دارند با ارائه تسهیلات ویژه و تبلیغات گسترده، مردم و شهروندان خود را همواره به استفاده و خرید وسایل نقلیه برقی و هیبریدی تشویق و ترغیب کنند. دولت چین اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۵ میلادی باید حداقل یک دستگاه از پنج دستگاه خودرویی که در این کشور وجود دارد، برقی و هیبریدی باشد.

دولت‌های بسیاری همچون انگلستان، فرانسه، نروژ، اسپانیا، یونان، مکزیک، چین و هند از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند به منظور جلوگیری از آلودگی هوا، حفظ محیط زیست و کاهش دمای کره زمین، تولید و فروش خودرو‌های بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتاً تا دهه ۲۰۴۰ میلادی (حدوداً دو دهه آینده) ممنوع و متوقف اعلام کنند.

انواع خودروهای برقی

Hybrid Electric Vehicles (HEVs)

  • این نوع خودرو هم موتور احتراقی دارد و هم موتور الکتریکی که موتور الکتریکی از طریق باطری ها انرژی خود را تامین می کند. یک ژنراتور به موتور احتراقی متصل است و در هنگام ترمز و یا زمانی که موتور بیش از نیاز کار می کند برای شارژ کردن باطری ها به کار می افتد. (سیستم Regenerative Braking بیش از ۹۰ درصد انرژی ترمز را به الکتریکی تبدیل می کند.)
  • این نوع خودرو ها مانند خودروهای هیبریدی هستند که با بهبود سیستم پکیجینگ باتریها، امکان شارژ مستقیم راه هم دارند. یعنی به برق وصل می شوند.

Plug-in Hybrid (PHEVs)

  • این خودرو دیگر موتور احتراقی IEC ندارند و تنها با شارژ برق و باطری ها کار می کنند.

Full Electric (BEVs)

منبع خبر : ایسنا