1) مروری بر دورس و مطالب کلیدی : با اینکه سوالات علمی جلسه مصاحبه آزمون دکتري مرتبط با دروس اصلی رشته و گرایش انتخابی داوطلب می باشند ولی متأسفانه آزمون کتبی برخی رشته ها از چنین دروسی نبوده است و رتبه خوب آزمون کتبی به معناي آمادگی در این دروس نمی باشد. یکی از بهترین کارهایی که باید تا زمان دعوت به مصاحبه ها انجام دهید مرور این دروس است. اگر چند گرایش مختلف را انتخاب کرده اید و نمی دانید به کدام دعوت خواهید شد بهتر است دروس عمومی رشته خود را مرور کنید. معمولا فاصله بین اعلام اسامی معرفی شدگان به مصاحبه و جلسات مصاحبه چندان زیاد نیست و به تأخیر انداختن مطالعه تا آن زمان کار مناسبی به نظر نمی رسد.

2) اطلاع نسبی از دانش روز: سعی کنید خلاصه مقالات ماههاي اخیر یک نشریه معتبر در زمینه کاري خود را مطالعه کنید. اگر آشنایی شما با زبان زیاد نیست از منابع فارسی استفاده کنید. به هر حال سعی کنید از موضوعات جدید مطلع گردید.

3) آگاهی از جهان پیرامون: اگر داوطلب رشته هایی نظیر مدیریت ، اقتصاد و نظایر آنها هستید سعی کنید با مطالعه اخبار و اطلاعات مربوط به سایت هاي خبري تحلیلی در مورد مسائل داخل و خارج کشور آگاهی یابید و با مرور مسائل در ذهن خود براي سوالهاي احتمالی پاسخ هایی آماده نمایید.

4) تهیه توصیه نامه ها : معمولا در مدارك دعوت به مصاحبه دانشگاه ها، دو یا سه توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد داوطلب خواسته می شود که یکی از آنها باید از استاد راهنماي وي باشد. اگر رتبه کنکورتان به گونه اي است که قطعا به مصاحبه دعوت خواهید شد می توانید از همین الان به فکر تهیه این توصیه نامه ها باشید. روزهاي بعد از معرفی اسامی مصاحبه شوندگان روزهاي باارزشی است که بهتر است صرف چنین کارهایی نشود. ضمن اینکه ممکن است در فرصت بعد از اعلام اسامی دسترسی به استاد مورد نظرتان ممکن نباشد. ولی به هر حال کلیت این نامه ها تأیید صلاحیت داوطلب براي ادامه تحصیل در مقطع بالاتر است.

5) تدوین رزومه : اگر کارهاي پژوهشی خاصی انجام داده اید از همین الان می توانید کار نگارش رزومه خود را انجام دهید. رزومه اي که در فرصت کافی نگارش یافته و تصحیح شده است با رزومه اي که با عجله نوشته شده است متفاوت خواهد بود.

6) سرو مامان دادن به پایان نامه : اگر دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد هستید و هنوز دفاع نکردید و از پایان نامه خود مقاله ای نیز ندارید، تلاش کنید تا در زمان باقی مانده، پرینت نهایی کارتان را آماده کنید. 

7) تمرین سخنوری : اگر با زبان انگلیسی آشنا هستید، شروع به تمرین مکالمه کنید، لازم نیست بطور 100% مسلط به زبان انگلیسی باشید. آنقدر تمرین کنید که مطمئن باشید مکالمه شما به اندازه سطح آشنایی شما با زبان ارتقا یافته است.

8) روش تحقیق : آشنایی با روش تحقیق یکی از مهمترین مباحث در ارزیابی شماست. اساتید به دنبال دانشجویی هستند که بتواند گلیم خود را از حیث تحقیق از اب بیرون بکشد.

9) مرتب کردن کارهای تحقیقاتی : همه کارهای پژوهشی خود را مرتب و منسجم کنید. نسخه ایی از مقاله و پایان نامه خود تهیه کنید. در برخی دانشگاه ها همراه داشتن تحقیقات الزامی است!

آماده سازی خود برای کنکور دکتری (بخش دوم)